Milí příznivci Café Galerie,

uteklo to jako voda a máme tady duben a s ním i novinky v Zeleném Domě. Jak už to bývá, není duben vždy tím idylickým jarním měsícem. Spíše nás zásobuje deštěm a nevlídností. Pevně věřím, že Vás program galerie dokáže vylákat k procházce a návštěvě některé akce či kavárny. Po našem cukrářském školení se můžete těšit na pár sladkých novinek a jistě potěšíme i s jedním bezlepkovým dezertem. A samozřejmě s přibývajícím sluníčkem opět zvětšujeme nabídku našich zmrzlin. Jakmile bude i venku příjemné posezení, můžete si nejen zmrzlinu vychutnat na naší zahrádce. Ale teď již ke kultuře, neboť nejen jídlem je člověk živ.

První středa v měsíci již tradičně patří vernisážím. Tentokrát přivítáme všem známou autorku Ivu Hüttnerovou. Tato milá a velice činorodá dáma, která je nejen známou malířkou, ale i herečkou, spisovatelkou a moderátorkou zahájí svou výstavu 3.4. v 18:00 hodin.

Paní Iva vystudovala DAMU, obor herectví u profesora O. Sklenčky. Krom toho, že hrála v několika předních pražských divadlech, ještě navrhovala kostýmy, jevištní dekorace a plakáty pro různá divadla a televizní pořady. Jak sama říká „malování je osamělé“. Proto si stále ráda „odskakuje“ zahrát v seriálu, nebo divadle. Nicméně, jak se zdá, je malování stěžejní.  První autorskou výstavu uspořádala již v roce 1974 v prostorách divadla v Karlových Varech. Od té doby realizovala přes 200 autorských výstav v Čechách, na Moravě, na Slovensku, ve Stockholmu a v New Yorku. Její obrazy jsou součástí mnoha stálých expozic naivního umění v Paříži a Hamburku. Neméně zajímavé je i to, že je evidována v zahraničních encyklopediích například v Japonsku, Francii, nebo Švédsku. Krom malování má na svědomí i pět autorských knih. Pravidelně vydává oblíbené kalendáře a ilustruje řadu knih od různých autorů. A co je zajímavé pro ty z nás, kteří máme zahrádky… pro paní Hüttnerovou je největší zálibou i přes veškeré aktivity, její zahrada.

Jak mi dáte jistě za pravdu, byla by škoda nechat si ujít vernisáž a výstavu této inspirativní výtvarnice známé po celém světě. Samozřejmě se můžete v rámci zahájení výstavy těšit na skvělý hudební doprovod.

Další krásnou akcí bude ve čtvrtek 11.4. od 18:00 hodin literárně hudební pořad „A v tom jsou světla zázraků“ v podání laureáta mezinárodního festivalu poezie a držitele několika prestižních ocenění v uměleckém přednesu Vladimíra Soldána a flétnistky Olgy Švárové Vlachové. Tato dáma vyučuje hru na flétnu na umělecké škole, kde také vede komorní soubor. Hraje v několika komorních seskupeních a je členkou Okamžitého filmového orchestru pod vedením Orchestroviče Varhana Bauera. Vstupné 200 Kč.

Jak jste jistě mnozí na poslední vernisáži postřehli, navštívil naši galerii herec, mim, dabér a malíř Ota Jirák se svojí ženou Drahomírou. Oběma se u nás líbilo natolik, že jsme domluvili na středu 17.4. večer plný povídání o divadle, životě a malování. Většině z nás se při vyslovení jména Ota Jirák vybaví Jů a Hele. A to především díky úžasně zabarvenému hlasu. Málokdo však ví, že v 15 letech obdržel v Miláně Velkou cenu za hraný krátký film a již před vojnou působil jako animátor u Jiřího Trnky. Mimo hraní vytvořil řadu smaltů, grafik a olejů a vy budete mít mimořádnou možnost poslechnout si povídání a prohlédnout obrázky tohoto báječného, milého a velmi zábavného herce a výtvarníka. Vstupné 150 Kč.

Poslední dubnovou akcí bude filmový večer s Pavlem Taussigem. To, že je filmovým historikem a publicistou neprozradím asi nic nového. Pokud se chcete dozvědět něco opravdu zajímavého, nečekaného a být při tom až pan Taussig odhalí „Tajemství Františka Kupky“, neváhejte. Víte například,  že světově proslulý malíř českého původu vystavil roku 1912 na pařížském Podzimním salónu jako vůbec první zcela abstraktní obrazy? Byl to naprostý zlom v moderním malířství. Málokdo také tuší, že František vynikal spiritistickými schopnostmi. Víte, že se malování učil v Jaroměři a své místo na práci si našel na hřbitově? A nebo, že se při vypuknutí 1. světové války hlásí do cizinecké legie a stává se aktivním členem československé legie ve Francii…v padesátých letech skryli jeho díla do podzemních prostor zbraslavského zámku, jelikož to byl „emigrant a malíř lidu nesrozumitelného umění“… Ještě mnohem více se dozvíte ve čtvrtek 25.4. od 18:00 hodin. Povídání doprovodí projekce dvou dokumentárních snímků. Vstupné 100 Kč.

První květnový den je nejen státním svátkem, ale polibek pod rozkvetlým stromem nám zajistí krásu a lásku po celý další rok. A večer? Oslavte tento krásný den s námi při vernisáži výstavy Viktora Žuka a jeho ženy Nadjy Katernogy. Mnozí z vás tyto výtvarníky znáte díky překrásné keramice. Tentokrát se seznámíte i s jejich obrazy. Oba pochází z Ukrajiny, z černobylské oblasti. V České republice bydlí již přes 15let. Viktor se v malbě věnuje abstrakci a vyobrazení původní africké krásy. Jeho žena naopak převážně maluje květiny. Nečekejte však luční kvítí, ale spíše exotickou flóru. Vernisáž výstavy se koná ve středu 1.5. od 18:00 hodin.

At’již zvolíte jakýkoli program, budeme se na vaši návštěvu těšit.

Martina Schiffmannová, galeristka